Symbole wiosny – część 1.

Wiosna, to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Z zimowego snu przebudzają się zwierzęta, ziemia wydaje nowe plony, jednym słowem wszystko budzi się od nowa i na nowo. Wiosna jest symbolem nowego życia, więc należało odegnać złą, śmiercionośną zimę.

Marzanna
Najbardziej popularnym obrzędem związanym z przywoływaniem wiosny było palenie lub topienie słomianej kukły zwanej Marzanną. Kukła była wyobrażeniem i symbolem zimy, chorób, śmierci, utrapień, i wszelkiego zła dręczącego ludzi i zwierzęta. Istotą obrzędu było nie tylko niszczenie zimy, ale także magiczne przywoływanie wiosny. Obrzędową kukłę stanowił odpowiednio uformowany pęk słomy, często obleczony białym materiałem, ale zawsze musiała być świątecznie wystrojona.

Gaik
Kiedy już spalono i zatopiono Marzannę następował obrzęd gaika. Gaik to kolejny symbol powitania wiosny. Po spaleniu lub zatopieniu Marzanny, należało do wsi wprowadzić gaik, który stanowiła duża, sosnowa, zielona gałąź przybrana wstążkami, papierowymi słonecznikami, wydmuszki jaj i innymi ozdobami. Obchodzono z nim całą wieś. Niezbędnym elementem takiej wędrówki było śpiewanie i wykrzykiwanie radosnych przyśpiewek. Za wniesienie do wsi gaika, gospodynie dawały gościniec na który składały się: jajka, duże kawałki placka, obwarzanki oraz drobne pieniądze.




Zapraszam do obejrzenia tych materiałów:

Topienie Marzanny - wideo

Chodzenie z Gaikiem - wideo

Wykonanie Marzanny – wideo

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

29. kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Savoir – vivre kulturalnego zachowania się przy stole