Dzień Europy - 09.05.

Źródło – pixabay.pl

Dzień Europy jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Aby go uczcić, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani. Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o Unii Europejskiej.

Informacje ogólne:

Dzień Unii Europejskiej formalnie zwany jest Dniem Europy. Dzień Europy obchodzony jest 5 maja przez kraje europejskie, które nie należą do Wspólnoty. Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

Ciekawostki:

Unia Europejska to rodzina demokratycznych państw europejskich, których celem jest wspólna praca na rzecz pokoju i dobrobytu.
Hymn Europy. Komitet Ministrów Rady Europy zatwierdził 12 stycznia 1972 r. jako hymn europejski muzyczną aranżację preludium Ody do radości, IV części IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Oficjalnie hymn Unii Europejskiej nie ma słów, aby nie doszło do sporów, w jakim języku powinien być śpiewany.
Flaga Unii Europejskiej. To dwanaście złotych gwiazd ułożonych koliście na lazurowym tle. Pomysł na wygląd i kształt flagi pochodzi od hiszpańskiego dyplomaty Salvadora de Madariaga y Rojo oraz francuskiego plastyka Arsena Heitza. Przedstawili projekt flagi czyli dwanaście złotych gwiazd usytuowanych w miejscach godzin na tarczy zegara na lazurowym tle. Określono liczbę dwunastu gwiazd symbolizujących doskonałość i pełnię, godziny, miesiące, znaki zodiaku i apostołów. Projekt flagi zatwierdzono w czasie posiedzenia Rady Europy w Paryżu. Ta sama flaga Europy, została przyjęta 21 kwietnia 1986 r. jako flaga Wspólnot Europejskich, a obecnie Unii Europejskiej.
Euro. Pierwszego stycznia 2002 roku do obiegu wprowadzono walutę Unii Europejskiej - euro. Szefowie rządów i państw w grudniu 1995 r. przyjęli zgodnie nazwę euro. Jest krótka i ma taką samą pisownię we wszystkich językach UE, co uważa się za zaletę. Jedno euro składa się ze 100 centów. Symbolem unijnej waluty - euro - jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami.
Państwa członkowskie. Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy,  Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.
• 27 państw członkowskich UE stanowi 7,3% ludności świata. Liczba ludności Europy wynosi około 742 milionów, z czego około 510 milionów mieszka w krajach będących członkami UE.
• UE posiada 23 języki urzędowe. Debaty Parlamentu Europejskiego przekłada się na wszystkie z nich.
• Unia Europejska reguluje wspólną politykę gospodarczą, społeczną i bezpieczeństwa swoich państw członkowskich.
• Celem UE jest ustanowienie obywatelstwa europejskiego, zapewnienie wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, wspieranie postępu gospodarczego i społecznego oraz podkreślenie roli Europy na świecie.
• Traktat lizboński z 2008 r. po raz pierwszy umożliwił państwu opuszczenie UE.
• Stolicą Unii Europejskiej jest Bruksela w Belgii.
• UE jest zarządzana przez pięć głównych organów: Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości i Trybunał Obrachunkowy.
• Członkostwo jest otwarte dla każdego kraju posiadającego demokratyczny rząd, dobre osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka i solidną politykę gospodarczą.
• Posiedzenia Komisji Europejskiej odbywają się co tydzień, w środy, w Brukseli. Posiedzenia Parlamentu Europejskiego odbywają się zazwyczaj w Strasburgu.
• Komisja zatrudnia około 25 000 osób w pełnym wymiarze czasu pracy.
• Najdłużej przewodniczył Komisji Europejskiej Jacques Delors. Od 1985 do 1994 roku był przewodniczącym Komisji Europejskiej.
• W czerwcu 1979 r. odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.
• Niemcy są krajem o największej liczbie miejsc w Parlamencie Europejskim. Jako najbardziej zaludniony kraj w Unii Europejskiej ma 99 posłów.
• Mottem Unii Europejskiej jest „Jedność w Różnorodności”. Przesłanie tego hasła jest takie, że poprzez UE Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu oraz że mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem.
• Parlament wybiera spośród swych członków przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, który reprezentuje Parlament na zewnątrz i kieruje jego obradami.
• Unia Europejska leży na 5 kontynentach. Poza Europą terytoria należące do Unii znajdują się w: Azji (Cypr), Ameryce Północnej (m.in. Martynika), Ameryce Południowej (Gujana Francuska), a także w Afryce (np. Ceuta, Reunion).
• Dla urzędników Unii marchewka jest owocem.
• Maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie, Syriusza. Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.
• Maszty przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu, na których zawisły flagi nowych krajów członkowskich, zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej.

Katalog wiedzy o UE

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

29. kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Savoir – vivre kulturalnego zachowania się przy stole