Międzynarodowy dzień strażaka – 2. część

Strażak gotowy do akcji!

Strażak zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i z Ochotniczej ratuje życie, zdrowie, walczy z żywiołami i nie tylko z ogniem, ale i wodą, powalonymi drzewami, budynkami, które się zawaliły oraz pojazdami, które uległy uszkodzeniom (np. podczas wypadków). Oprócz posiadanej wiedzy potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz strój.

Źródło – pixabay.pl
Ekwipunek strażaka:

• Rękawice - są wykonane z kilku warstw materiału, muszą chronić ręce nie tylko przed poparzeniami, ale również przed ostrymi narzędziami.
• Buty - jest kilka rodzajów obuwia podczas akcji w zależności od pory roku, czy to powódź czy pożar. W każdym przypadku ważna jest przyczepność do podłoża, dlatego podeszwy są robione ze specjalnej mieszanki gumy i bieżnika.
• Hełm - podstawowy element stroju, który chroni głowę przed spadającymi czy płonącymi przedmiotami, uderzeniem. Dzięki specjalnej konstrukcji hełm jest bardzo wytrzymały. Wyposażony jest w  przeźroczystą przyłbicę chroniącą oczy i twarz, posiada gumowy fartuch na karku i szyi, który chroni przed dostaniem się wody lub innych środków.
• Aparat ochrony dróg oddechowych - jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samemu strażakowi jak i ofiarom, których ewakuuje. Umożliwia on oddychanie podczas niedostatku tlenu oraz w sytuacji gdy w powietrzu są substancje szkodliwe (gaz, pył, para).
• Pas bojowy - za który wtyka się toporek i radiostację, by nie trzeba było nosić ich w ręku.

ABC Strażaka:

• Alarm bojowy - rozkaz lub umówiony sygnał podany za pomocą radia, syreny lub innych środków, nakazujący pospieszne przejście pododdziału (oddziału) w stan gotowości bojowej.
• Dowódca -osoba która na mocy odpowiednich regulaminów organizacyjnych ma prawo do wydawania rozkazów i poleceń podległym ratownikom pododdziałom i oddziałom.
• Dysponowanie - stawianie w stan gotowości bojowej i kierowanie do działań jednostek ochrony ppoż. i innych podmiotów ratowniczych.
• Gotowość bojowa - zdolność do podjęcia działań interwencyjnych w określonym czasie przez zespół ratowniczy.
• Miejscowe zagrożenie - jest to inne niż pożar zdarzenie wynikające z rozwoju cywilizacyjnego i naturalnych praw przyrody, a stwarzające zagrożenie dla życia, środowiska lub mienia.
• Pożar - niekontrolowany proces palenia przebiegający w miejscu do tego nie przeznaczonym.
• Sekcja - pododdział w sile dwóch zastępów, liczący od dziewięciu do 12 ratowników, w tym dowódca.
• Rota - dwuosobowy zespół ratowników, wchodzący w skład tego samego zastępu lub specjalistycznej grupy ratowniczej, wykonujący zadania ratownicze lub zabezpieczające, wyposażony w sprzęt ochrony osobistej.
• Zastęp - pododdział liczący od czterech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego. Jak zostać strażakiem?

Jak zostać strażakiem?

Zawód strażaka wiąże się z renomą i powszechnym szacunkiem, nie dziwi zatem że mali chłopcy od najmłodszych lat marzą aby zostać strażakami. Niektórzy z biegiem lat z tego wyrastają ale z roku na rok coraz większa grupa osób decyduje się na podjęcie tego zawodu.
Aby zostać strażakiem można iść do jednej z trzech szkół aspiranckich, w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu lub do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Kandydatom do szkół pożarniczych stawia się wymagania określone prawnie. Rekrutacji podlegają osoby mające wykształcenie średnie, uzyskały pozytywny wynik egzaminu wstępnego, posiadają predyspozycje fizyczne i psychiczne do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej, orzeczone przez komisję lekarską MSWiA, złożą zobowiązanie do służby w PSP, nie były karane sądownie.

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Misją Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Najciekawsze z nich wyeksponowano, ujmując w działy tematyczne.

 Źródło - www.straz.gov.pl 

Aby, dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu straży pożarnej, poklikajcie w okienka zamieszczone na interaktywnym obrazku.

https://view.genial.ly/5ead2283eacf4c0d671688ce/interactive-image-abc-strazaka

Proponuję obejrzenie prezentacji o Straży Pożarnej opracowanej przez panią Justynę Spors
https://view.genial.ly/5eabe51532376f0d7de38fcb/presentation-dzien-strazaka

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

29. kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Savoir – vivre kulturalnego zachowania się przy stole