Międzynarodowy Dzień Rodziny – 15.05.


Źródło - pixabay.com

,,Dwie Godziny Dla Rodziny” – to  inicjatywa z Polski. Akcja polega na wypuszczeniu pracowników szybciej z pracy w dniu 15 maja. Symboliczne dwie godziny ma zachęcić do poświęcenia więcej czasu na spotkania z najbliższymi. Dla pracodawców uczestniczących w tej akcji  to sposób na pokazanie, że dostrzegają wagę integracji ról społecznych jako rodziców i zawodowych swoich pracowników.

Informacje ogólne:


20 września 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło bardzo ważne święto, a mianowicie Międzynarodowy Dzień Rodziny. Celem tego wyjątkowego święta, którego obchody odbywają się 15 maja, jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy społeczeństwa o wszystkich trudnościach, z jakimi muszą borykać się współczesne rodziny. Jest to też idealny czas do przemyśleń na temat kondycji rodziny w dzisiejszym świecie oraz sposobów rozpoznawania i radzenia sobie z  jej problemami.

Refleksje na temat rodziny…..

Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas. Dlatego Międzynarodowy Dzień Rodziny jest dla nas ważnym świętem. Postarajmy się ten dzień spędzić razem. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga dobrze się zrelaksować. Dlatego na czas Święta Rodziny zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach! Bierzemy w dłonie skakankę lub piłkę. Gramy w planszówki, karty, albo statki. Wsiadamy na rowery, hulajnogi. Po prostu odkrywamy radość bycia razem z rodziną.
Aby rodzina była naprawdę silna, zjednoczona, kochająca i szczęśliwa, trzeba włożyć wiele trudu. Jeśli chcecie wnieść do rodziny coś nowego, umocnić stosunki między bliskimi, to warto zatroszczyć się o tradycje rodzinne. Oto kilka propozycji na wspólne spędzenie wolnego czasu:
• Album z pamiątkami. Obecnie wszyscy przyzwyczailiśmy się do fotografii cyfrowych i przechowywania zdjęć w Internecie. A przecież mamy stare albumy ze zdjęciami, często czarnobiałymi które były robione w czasach naszego dzieciństwa. Warto je wspólnie obejrzeć, opowiedzieć ich historię, powspominać przyjemne momenty z życia. 
• Drzewo, herb i hymn. Jeżeli interesuje was historia waszej rodziny to warto na ten temat porozmawiać zwłaszcza z najstarszymi członkami rodziny. Może dowiecie się o rodzinnych tajemnicach? Jeżeli jest to niemożliwe można skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych. Wspólne wyszukiwanie informacji na pewno dostarczy wiele emocji.  Ale jeżeli nawet nie uda się zgłębić dalej niż 2-3 pokolenia, to rodzinne drzewo genealogiczne należy ładnie upiększyć i umieścić w domu na widocznym miejscu. Następnym pomysłem może być herb i hymn, które najlepiej wymyśleć z całą rodziną. Hymn można wspólnie śpiewać podczas rodzinnych świąt, a herb wspólnie narysować i umieścić w ozdobnej ramce na ścianie. 
• Wspólne obiady. Przepiękna tradycja z przeszłości – wspólne rodzinne obiady. Najważniejsze jest to, aby wspólnie z rodziną zasiąść do stołu. Wspólnie wybrać przepis na potrawę, nauczyć się przyrządzać i uroczyście ją spożyć. Można próbować gotowe przepisy różnych kuchni świata lub stworzyć własny przepis.
• Wspólne spędzanie czasu. Warto razem wybrać się na przykład na basen, na ślizgawkę, na wrotki, do kina, lub teatru. Powinni się  wybrać takie miejsce, gdzie będzie ciekawie i dla dorosłych, i dla dzieci.
• Gry rodzinne. Można raz w tygodniu zorganizować rodzinny turniej gier planszowych. Istnieje szeroki wybór gier h dostosowanych do wspólnego wieku. Bardziej kreatywni mogą pokusić się na zaprojektowanie wspólnej gry.
• Wspólne spacery. Pójście do sklepu też może być ciekawym zajęciem, łączącym cztery zamiary: spędzanie czasu z dzieckiem, nauka podstaw finansowych, poczucia odpowiedzialności i kupienie tego, po co przyszliśmy. Koniecznie układajcie z dzieckiem listę produktów do nabycia, aby dziecko rozumiało, na co idą pieniądze, że ono też bierze udział w pojawieniu się zakupów. Pozwólcie dziecku nieść zakupy – niech poczuje, że też jest pomocne.
• Wypoczynek sezonowy. Zmiana pór roku określa odpowiednie zajęcia i odpoczynek. Stosownie do pory roku można wybrać się na grzyby czy  jagody. Wiele radości sprawi wspólne ulepienie bałwana.
• Wymyślone święta. Najlepsze co może wymyśleć rodzina – to swoje święto. Warto raz w miesiącu wymyśleć takie święto, gdy rodzice na wszystko pozwalają. To nauczy rodziców ufności względem dzieci, a dzieci nauczą się nie przekraczać granicy zaufania. Jeśli dzieci są małe zorganizujcie dla nich Noc Bajek lub Noc Historii.
• Aktywne wakacje. Najlepiej urlop spędzić aktywnie razem z dziećmi i mieć wiele wrażeń. Ułóżcie razem swoją trasę zwiedzania ciekawych obiektów, wybierzcie się na niezwykłe wycieczki, urządźcie sesję zdjęciową itd. Dowiedzcie się wcześniej, czym można zająć się z dziećmi w tym miejscu, gdzie planujecie wypoczynek i wymyślcie taką rozrywkę, która podobałaby się i dla was, i dla nich.
• Pakowanie prezentów. Nauczcie swoje dzieci, że nie tylko można otrzymywać prezenty, ale też należy je dawać. Niech same przygotowują sympatyczne kartki, robótki, a wy pomóżcie ładnie zapakować i podpisać. Ta tradycja nauczy wasze dzieci wyrażania troski względem swoich bliskich.

A teraz obejrzyjcie film o rodzinie Treflików,  wysłuchajcie piosenki, zobaczcie jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny.


Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

29. kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Savoir – vivre kulturalnego zachowania się przy stole