Wybrani poeci dla dzieci - 2. część


Jan Brzechwa - właściwie Jan Wiktor Lesman. Urodził się 15 sierpnia 1898 w Żmerynce, a zmarł 2 lipca 1966 w Warszawie. Był poetą, autorem bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Do literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci. To one przyniosły mu ogromną popularność i zdobyły wielu naśladowców.

Wiersz – Kaczka dziwaczka


Informacje ogólne
Kaczki - są to ptaki duże i średnie, związane głównie z wodami śródlądowymi, choć niektóre również z wybrzeżami mórz. Cechy charakterystyczne kaczek to: nogi krótkie o 3 palcach spiętych błonami pławnymi, osadzone w tylnej części tułowia. Szeroki płaski dziób zakończony tak zwanym paznokciem, czółnowaty tułów i stosunkowo długa szyja. Gnieżdżą się zazwyczaj samotnie, na ziemi w pobliżu wód, niektóre gatunki w norach lub dziuplach. Kaczki odznaczają się przystosowanym do cedzenia dziobem, za pomocą którego mogą przefiltrowywać wodę i muł denny.
Według sposobu zdobywania pokarmu dzielimy je na:
• kaczki pływające właściwe
• kaczki nurkujące

Ciekawostki:
• Kaczą supermocą jest brak nerwów i naczyń krwionośnych w płetwach - a to oznacza, że żadne temperatury im niestraszne. Pływanie w lodowatej wodzie czy spacerowanie po śniegu i lodzie nie sprawiają kaczkom kłopotu, bo zwyczajnie nie odczuwają zimna.
• Podczas migracji kaczki przemieszczają się zwykle na wysokości od 60 do 1200 metrów nad ziemią. Najwyżej spotkaną kaczką była pewna krzyżówka nad Nevadą, lecąca na wysokości niemal 6,5 kilometra. Niestety dla kaczki spotkanie to nie zakończyło się szczęśliwie - zdecydowanie zbyt bliskim spotkaniem z lecącym odrzutowcem.
• Najbardziej zdeterminowane kaczki wykazują się godną podziwu wytrzymałością - w ciągu zaledwie jednego dnia potrafią pokonać dystans nawet ponad 500 kilometrów.
• Kwakanie, które nierozłącznie kojarzymy z kaczkami, wcale nie jest ulubioną formą komunikacji tych ptaków. Zdecydowanie częściej porozumiewają się przy pomocy krzyków, ćwierków, szczebiotu, jęków, a nawet warknięć.
• Z jakiegoś powodu utarło się sądzić, że kwakanie nie wywołuje echa. Kacze kwakanie jak najbardziej powoduje powstanie echa, co zostało dowiedzione w licznych badaniach.
• Ludziom, opanowanie chodzenia zajmuje około dwóch lat, zanim na dobre oswoimy się z pozycją pionową. Młode kaczki nie mają tak dobrze. Pierwszy kurs samodzielności przechodzą już w kilka godzin po wykluciu, zmuszone do długiego spaceru na własnych odnóżach.
• Kaczki są wszędzie. Absolutnie wszędzie i na wszystkich kontynentach. Jedynym bezkaczkowym azylem pozostaje Antarktyda, gdzie kaczki nie występują.

Bajka - Brzydkie kaczątko
Piosenka - Kaczuszki
Film - Kaczki Staropolskie
Praca plastyczna - Kaczka origami

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

29. kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Savoir – vivre kulturalnego zachowania się przy stole